KATEGORIE:

NEWSLETTER:

Jeżeli chcesz dostawać na email najnowsze wieści ze świata Martello zapisz się!
ZAPISZ SIĘ
Bawełna organiczna
09 LIPCA 2014
bawełniane kocyki.jpg
certyfikat.jpg
certyfikat bawełna.jpg

Bawełna to roślina, z której uzyskuje się surowiec do produkcji włókna.W większości jej uprawa opiera się na użyciu środków chemicznych. Nawozi się sztucznie ziemię aby przyspieszyć jej wzrost, ziarna bawełny są niestety genetycznie modyfikowane a do walki ze szkodnikami krzaki bawełny spryskuje się chemikaliami. Na skutek takiej uprawy, nie szanującej ekosystemu ani zdrowia ludzi którzy pracują przy nawożeniu i produkcji bawełny, powstaje włókno słabe i przesiąknięte chemią.

Istnieją na szczęście producenci, którzy w myśl rolnictwa ekologicznego uprawiają pola bez użycia chemikaliów i pestycydów. Gleba wolna jest od nawozów sztucznych a ze szkodnikami walczy się środkami ekologicznymi. Bawełnę z krzaczków zbiera się ręcznie. Tacy ekologiczni producenci poddają się kontroli światowym organizacjom aby uzyskać certyfikaty organiczności. Oczywiście taka kontrola i uzyskanie certyfikatów z każdego zbioru jest bardzo kosztowne, ale niezaprzeczalnie poświadcza o zdrowiu przędzy. Kontrolą objęty jest też sposób wybarwiania, koniecznie bezchlorowy, a kolejno proces barwienia przędzy – gdzie firma barwiąca przędzę poświadcza, że nie stosuje w substancji rakotwórczych ani alergennych. Jeszcze jednym wymogiem w organicznej produkcji bawełny jest szacunek dla ludzi, czyli lokalnej społeczności, która pracuje przy uprawach.

Certyfikat organiczności gwarantuje zdrowie bawełny i pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, który jej używa pod postacią ubrania czy wierzchniego okrycia. Produkując kocyki i ubranka dla niemowląt i dzieci, zdecydowaliśmy się używać tylko przędzy z bawełny organicznej. Bawełna organiczna sprawia, że nasza dzianina  w Martello jest sprężysta i wytrzymała na zużycie. To również nasz moralny obowiązek, zapewnić najmłodszym okrycie z bezpiecznej i sprawdzonej przędzy.

Komentarze

Co ciekawego u nas?

Odwiedź nasz profil na Facebook, aby być z nami na bieżąco.